pirsing do jazika

28. března 2008 v 17:59 | nikol
Piercing jazyka patří stále mezi nejžádanější piercingy. Jako mnohé ostatní piercingy je obklopen mnohdy nesmyslnými a nepodloženými názory. Pojďme se tedy pokusit prorazit tuto pomyslnou barieru předsudků.
Jazyk je svalový orgán, který je uložený při spodině ústní. Podkladem je příčně pruhované svalstvo. Horní plocha (dorsum linguae) vybíhá vpředu v hrot (apex linguae), vzadu přechází v kořen (radix linguae), střední část je tělo (corpus linguae). Hranice mezi kořenem a tělem tvoří lomená čára v podobě písmene V, v jehož hrotu je místo vhodné pro umístění piercingu. Hřbet jazyka má nerovný povrch, což je podmíněno velkým množstvím papil (papillae filiformes, fungiformes, foliatae). Spodinová plocha jazyka je volná jen v malém rozsahu pod hrotem, jinak je srostlá svaly s jazylkou a dolní čelistí. Od spodní plochy hrotu se táhne ve střední čáře směrem k dásni uzdička (frenulum linguae), k níž se ze stran sbíhají valy, na nichž vyúsťují vývody slinných žláz (glandula submandibularis a glandula sublingualis). Tato uzdička je stále více oblíbeným místem pro umístění piercingu.
Příčně pruhované svalstvo přichází do jazyka jednak z okolních kostních útvarů (jazylky, dolní čelisti aj.) jako tzv. svalstvo extraglosální a pohybuje jazykem vcelku. Jednak to jsou svaly, které začínají a končí přímo v jazyku jako svalstvo intraglosální, které mění tvar jazyka ve smyslu zkrácení, zúžení a oploštění. Proto je jazyk nesmírně pohyblivý a je možné se jím dotknout všech míst dutiny ústní. Pohyblivost jazyka se uplatňuje nejen při formování sousta a jeho vpravení do hltanu, ale podílí se i na tvorbě hlásek. Při odborně provedeném piercingu však nedochází k narušení pohyblivosti a stejně tak odborně zavedený šperk neovlivňuje tvorbu hlásek.
Piercing by měl být proveden kolmo na podélnou osu jazyka. Pak tedy, při správném umístění šperku, nedochází k narušení krevního, nervového či jiného zásobení. Vlivem nahromadění řídkého pojiva v okolí svalové tkáně jazyka dochází k otoku a proto je nutné aplikovat pro čerstvý piercing šperk s rezervní délkou, jelikož může otok dosáhnout až dvojnásobku původní velikost jazyka. Reakce jsou však velice individuální.
Sliznice jazyka je kryta mnohovrstevným dlaždičovým epitelem, lne pevně ke svalstvu pomocí agoneurosis linguae. Povrch je sametového vzhledu, který je podmíněn papilami (papillae linguales). Nejvíce je drobných papil nitkovitých (papillae filiformes), jejichž povrchové buňky se neustále odlupují v malých šupinkách a jsou potravou otírány. Přítomnost různých enzymů snižuje množení bakterií, čímž usnadňují hojení piercingu jazyka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama